نشانه ها و علائم فشار خون بالا چه هستند؟

فشار خون بالا معمولا نشانه یا علائم هشدار دهنده و خاصی در فرد ندارد و بسیاری از افراد نمی دانند فشار خون بالایی دارند. اندازه گیری میزان فشار خون تنها راه برای فهمیدن این موضوع است که آیا مشکل هایپرتنشن در شما وجود دارد یا خیر؟

فشار خون بالا چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

بالا بودن میزان فشار خون در بدن می تواند از طرق مختلفی به سلامت فرد آسیب وارد کند. احتمال ایجاد آسیب جدی در ارگان های مهم بدن نظیر قلب، مغز، کلیه ها و چشم ها نیز وجود دارد. خبر خوب اینجاست که در بیشتر موارد می توان فشار خون بالا در بدن را مدیریت کرد و بدین ترتیب ریسک بروز بیماری های خطرناک کم می شود.

image_5b602666ea19c953d2d0576f2fba7eae63ea0e47.jpg

1-حمله قلبی و بیماری های مربوط به قلب

فشار خون بالا می تواند به شریان های خونی شما آسیب وارد کند و قابلیت ارتجاعی آن ها را کمتر نماید. در نتیجه میزان گردش خون و اکسیژن به قلب محدود می شود و بیماری قلبی گریبان گیر فرد خواهد شد.

علاوه بر این، کاهش میزان گردش خون به قلب می تواند منجر به بروز مشکلات زیر شود:

  • درد در قفسه سینه که به آن آنژین می گویند.
  • حمله قلبی: زمانی رخ می دهد که راه ورود خون به قلب مسدود شود و در نتیجه عضله قلب به دلیل نداشتن اکسیژن کافی از بین می رود. هرچه مدت زمان مسدود بودن جریان خون به قلب طولانی تر شود، آسیب وارده به قلب بیشتر خواهد بود.
  • نارسایی قلبی: در این شرایط، قلب نمی تواند خون و اکسیژن کافی را به دیگر ارگان های بدن پمپاژ کند

2-سکته و مشکلات مغزی

امکان متلاشی شدن یا انسداد شریان های حامل خون و اکسیژن به مغز به خاطر فشار خون بالا (هایپرتنشن) وجود دارد. در نتیجه احتمال بروز سکته بالا خواهد بود.

در حین بروز سکته، سلول های مغزی از بین می روند و دلیل این موضوع نیز نرسیدن اکسیژن کافی به آن هاست. سکته می تواند منجر به بروز ناتوانی های جدی در گفتار، جابجایی و دیگر فعالیت های اولیه افراد شود. احتمال مرگ در اثر سکته نیز وجود دارد.

داشتن فشار خون بالا به خصوص در بزرگسالان به مواردی نظیر مشکلات ذهنی و شناختی و جنون در سنین بالاتر مرتبط است.

3-بیماری کلیوی

افراد بزرگسالی که با بیماری دیابت، فشار خون بالا و یا هر دو مواجه هستند، به نسبت افراد عادی در ریسک بیشتری از بروز بیماری مزمن کلیوی قرار دارند.


منبع...