رگهای واریسی چیست؟

رگهای واریسی وریدهای مسئول انتقال خون به سمت قلب هستند که دچار اختلال شده اند و به صورت پیچ خورده و برجسته معمولا در پاها رویت می شوند. واریس می تواند در هر نقطه ای از بدن بروز کند اما به واسطه نیروی جاذبه زمین و فشار کار بیشتر در وریدهای پا محتمل تر است.

درمان رگهای واریسی

ارتباط بین فشار خون بالا و داشتن رگهای واریسی در برخی مطالعات دیده شده اما محققین هنوز به درستی از چگونگی این ارتباط مطلع نیستند. سیستم گردش خون در بدن وظیفه پمپ خون در بدن را به عهده دارد. نارسایی در هر جزء این سیستم، سایر بخش‌های این سیستم را برای جبران ناکارآمدی پیش آمده به فعالیت بیشتر وا می‌دارد. اختلال در عملکرد وریدها به دلیل نارسایی دریچه‌های لانه کبوتری باعث بروز فشارخون بالای وریدی در پاها می‌شود. عدم درمان رگهای واریسی پا، با پرفشاری خون پیوسته در وریدهای پا، تضعیف وریدها و تشدید واریس همراه است.

بالارفتن فشارخون وریدی در پاها زمینه ساز ابتلا به برخی از عوارض واریس مثل تغییرات پوستی و زخم واریس، تورم مچ پا و ساق پا می شود.

علت واریس و فشار خون بالا

بعضی ریسک فاکتورهای فشارخون بالا و واریس یکسان هستند که از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. بالاتر رفتن سن

هرچه سن بالا می رود احتمال بروز فشارخون بالا و واریس هم بیشتر می شود. آقایان در حول و حوش سن 45 سالگی و خانم‌ها در حدود 65 سالگی بیشتر دچار فشارخون بالا می شوند. به‌علاوه وریدها هم با بالا رفتن سن نارسا شده و واریس بروز می کند.

۲. چاقی و بالا رفتن وزن

به عنوان یک عامل بالقوه در ایجاد واریس و بالابردن فشار خون شناخته می شود. وزن بالا حجم خون در گردش را بیشتر می کند و مستلزم فشار بیشتر برای جریان خون در سیستم قلب و عروق است. همچنین وزن بالا باعث تحت فشار قرار گرفتن وریدهای پا و در نهایت واریس می شود.

چاقی در ارتباط با فشارخون بالا و واریس

۳. سبک زندگی بی تحرک

نشستن های طولانی و ورزش نکردن از دیگر وجوه تشابه بین بیماران واریسی و فشارخونی است. در افراد با فعالیت بدنی کم، ضربان قلب به نطر می‌رسد بالاتر از افراد با تحرک متوسط است. از طرفی بی تحرکی باعث چاقی است و به خوبی ارتباط چاقی و واریس و فشارخون بالا را مشخص می‌کند.


برای دیدن مطالب بیشتر در مورد واریس اینجا را کلیک کنید

دکتر مهرداد اقدسی، متخصص واریس در تهران