آیا اکو می تواند رگ های قلب را نشان دهد؟

دکتر محمد حسین نجفی در این باره افزود: خیر، رگ را به طور مستقیم نمی توان مشاهده کرد ولی اگر مشکلی مانند گرفتی رگ وجود داشته باشد، بخشی از قلب که توسط آن رگ، خونرسانی می شود، ممکن است دچار اختلال در حرکت باشد. پس اکوی قلبی تنها می تواند گرفتگی رگ را حدس بزند. با این حال، اگر اکو به تنهایی پاسخگو نباشد، از تست های تشخیصی دیگری مانند تست ورزش، سی تی آنژیوگرافی و یا آنژیوگرافی استفاده می شود.

تفاوت آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی چیست؟

دکتر نجفی فوق تخصص آنژیوپلاستی در این باره گفت: اگر تست ورزشی که از بیمار می گیریم کاملا نرمال باشد، به طور قطع به فرد می گوییم که سالم است؛ ولی گاهی اوقات ممکن است تست ورزش، مسائل و مشکلاتی داشته باشد که در اینجا برای اطمینان از گرفتگی رگ های قلب گاهی از روش های دیگری مانند سی تی آنژیوگرافی استفاده می کنیم.

سی تی آنژیوگرافی مانند سی تی معمولی اما تخصصی تر است و به اینصورت انجام می شود که ابتدا بیمار روی تخت می خوابد. سپس به وسیله دارو های کاهش ضربان قلب مانند: بتابلاکر، ضربان قلب کاهش پیدا می کند. در مرحله ی بعد یک دستگاه به دور قلب می چرخد و همزمان تصویربرداری از قلب را انجام می دهد. در نهایت خروجی سی تی آنژیوگرافی، به ما این اطلاعات را می دهد که آیا بیمار دارای گرفتگی رگ قلبی است یا خیر؟ درصد گرفتگی رگ چقدر است؟ و کدام رگ گرفتگی دارد؟ سی تی آنژیوگرافی یک روش غیر تهاجمی است؛ یعنی تنها یک دارو وارد بدن می شود.

دکتر نجفی در ادامه افزود: آنژیوگرافی روش تشخیصی تهاجمی است که در آن یک ابزار (کاتتر) وارد شریان بیمار می شود تا به کمک دستگاه های تصویر برداری در خارج از بدن، وضعیت رگ های قلب بیمار مشخص شود. برای آشنایی بیشتر با روش آنژیوگرافی می توانید مقاله ی من در سایت باشگاه خبرنگاران جوان را بخوانید

وی گفت: البته روش های دیگری نیز برای تشخیص بیماری های قلبی وجود دارند. یکی از این روش ها، اسکن هسته ای قلب است که روشی غیر تهاجمی می باشد. در اسکن هسته ای قلب، طی دو مرحله ماده ای به بیمار تزریق می شود که اشعه از خودش ساطع می کند و تصویر برداری قلبی از طریق آن صورت می گیرد.

روش دیگر برای تشخیص، اکوهای خاصی هستند که تحت عنوان استرس اکو شناخته می شوند. در استرس اکو، دارویی را به بیمار تزریق می کنیم که ضربان قلب را به طور مثال از 80 به 140 می رساند. از این طریق خواهیم دید که چه قسمتی از قلب دچار مشکل شده است و پزشک متوجه می شود که رگی که مسئول خونرسانی به آن قسمت از قلب می باشد، دچار گرفتگی شده است.


منبع...