مزایای جراحی آرتروسکوپی پا

  • از مزایای آرتروسکوپی می توان به دوران نقاهت کمتری نسبت به روش های سنتی و عوارض کمتر آن اشاره کرد.
  • درد و خونریزی و جراحت کمتری نسبت به روش های جراحی سنتی دارد.

کاربرد درمان آرتروسکوپی

عمل آرتروسکوپی مچ پا که برای درمان شکستگی مچ پا انجام می شود، برای قرار دادن استخوان و غضروف در جای صحیح و ترمیم شکستگی استفاده می شود. به گفته ی دکتر رضا نادری متخصص ارتوپد فوتبالیست هایی که با التهاب و ورم و درد در ناحیه جلویی مفصل مچ پا مواجه می شوند، از آرتروسکوپی برای حذف بافت های ملتهب و خارهای استخوانی استفاده می کنند.

عفونت پای دیابتی نیز از جمله مشکلات رایج پا در افراد دیابتی است که اغلب در مراحل اولیه آنتی بیوتیک های درمان زخم پای دیابتی برای آن ها تجویز می شود اما در صورت عدم حصول نتیجه مناسب، آنها را می توان با روش آرتروسکوپی از بین برد.

بسیاری دیگر از بیماری ها و علائم ناشناخته در مچ پا نیز وجود دارند که می توانند با روش آرتروسکوپی تشخیص داده شده و درمان شود.

مواردی که نمی توان از آرتروسکوپی استفاده کرد

  • بیمارانی که التهاب شدید در مفصل مچ پا یا عفونت های مزمن در استخوان های پا دارند
  • انحراف شدید مچ پا را هم نمی توان با آرتروسکوپی درمان کرد.

مراحل آرتروسکوپی مچ پا

مراحل آرتروسکوپی بستگی به نوع درمان مورد نظر دارد. در این عمل نیز ابتدا باید بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام شود. سپس آرتروسکوپ از طریق برش کوچکی به طول 1 الی 2 سانتی متر به مچ پا یا زانو، بسته به محل هدف درمان، وارد می شود. و از این طریق عمل های ترمیمی لازم در قسمت آسیب دیده بسته به نوع بیماری انجام می شود.

دکتر رضا نادری، فلوشیپ جراحی مچ پا و متخصص ارتوپدی، رعایت مراقبت های بعد از عمل حراحی آرتروسکوپی را به اندازه خود عمل در موفقیت درمان مؤثر می داند.


ادامه مطلب...