معمول‌ترین دلایل درد قفسه سینه در خواب شامل موارد زیر می‌شود:

آسیب به قفسه سینه

اگر استخوان‌ها و عضلات قفسه سینه به هر شکلی تحت فشار یا آسیب قرار گرفته باشند، هر نوع حرکت بالا تنه می‌تواند باعث ایجاد درد شود. در نتیجه، ممکن است در هنگام خواب درد قفسه سینه را تجربه کنید، به ویژه اگر در هنگام خواب مکرراً وضعیت خود را تغییر می دهید یا روی قفسه سینه می‌خوابید. 

رفلاکس اسید

رفلاکس اسید که به آن بیماری رفلاکس اسید به مری هم گفته می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد حس سوزش در قفسه سینه شود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که اسید معده به داخل مری بازمی‌گردد. درد قفسه سینه می‌تواند در هنگام خواب شدت یابد چون مقدار اسید تولیدی افزایش می‌یابد و به مری برمی‌گردد. این حالت بیشتر با سوزش قلب در خواب همراه است.

این درد با اصلاح زاویه سر هنگام خوابیدن و دارو های ضد اسید معده به راحتی کنترل می شود.

 

پلورزی

درد در سمت راست یا چپ قفسه سینه یک علامت شایع پلورزی است. پلورزی یا پلوریت به معنای التهاب پرده جنب است که باعث تجمع مایع دور ریه می‌شود. خوابیدن به پشت می‌تواند درد ناشی از التهاب پرده جنب (پرده‌ای که دور ریه را می‌پوشاند) را افزایش دهد. اگر روی آن طرفی بخوابید که التهاب وجود دارد، درد قفسه سینه تشدید می‌شود. 

آنژین

آنژین پکتوریس یک بیماری است که در آن شریان‌های قلبی که خون را به ماهیچه‌های قلب می‌رسانند، دچار تنگی یا گرفتگی می‌شوند. این مشکل به عضله قلب آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود که قلب بیشتر کار کند، حتی هنگام استراحت. همین بیماری موجب درد قلب موقع خواب می گردد. 

تشخیص دلیل درد قفسه سینه در هنگام خواب مشکل است. به همین دلیل باید به دیگر علائم هم توجه کنید. اگر در هنگام خواب درد قفسه سینه دارید حتماً با پزشک مشورت کنید. 


دکتر نادر افشاری متخصص قلب و عروق

https://drnaderafshari.ir/